Akaid Dersi (2018)

Home > Akaid Dersi (2018)

Akaid Dersi

Bu dersin amacı; İmam Tahavi’nin Akaid metnini okuyarak, Ehl-i Sünnet itikadını maddeler halinde öğrenmek ve günümüz itikadî problemlerine Ehl-i Sünnet nazarıyla bakabilmeyi sağlamak.

Dönemin ilk ders: 1 Ekim 2018 Pazartesi 20:00

Detaylı Bilgi İçin Aşağı Doğru İlerle!

“Akaid konusu gerçekten son derece önemli ve hassastır. Uhrevî selametini düşünen bir kimsenin bu meselede ifrat-tefrit dengesizliğine düşmeden, sorumlu olduğu kadarıyla bilgi sahibi olmaya çalışması, ilminin yetmediği, kapasitesini aşan hususlara girmemesi ve özellikle de bu sahada şahsî kanaatleriyle yahut halk arasında yaygın telakkilerle fikir beyan etmekten uzak durması gerekir.”

İslamî ilimleri öğrenmek istiyorsunuz, fakat engeller var. Zaman, mekân, maddî problemler, ailevî vd. sorumluluklar, sınavlar, yaş… Gelişmiş teknik alt yapısıyla RUZEM bütün engelleri ortadan kaldırıyor.

İslamî İlimlerin dünyasına girmeniz, kendinizi geliştirmeniz artık çok kolay.
RUZEM’in gelişmiş altyapısı ile mekân ve zamandan bağımsız olarak ailenizle/arkadaşlarınızla İslamî İlimlere giriş yapabilirsiniz.

➡ İnteraktif ders ortamı.

➡ Geçmiş derslerin arşivi.

➡ Dersi topluca izleme imkânı.

➡ Fazlası…

Bu ders 18 Ekim 2017’de başlamış olup, 26. haftada dönem arası verilmişti. 1 Ekim’de 27. haftadan devam edeceğiz. Eğer ilk defa kayıt olacaksanız, geçmiş dersleri arşivden izleyebilirsiniz. Dersimiz her Cuma 20:00’da (TR saati ile) icra edilmektedir.

Konu

Allah Teâlâ’ya İman
Kader
Peygamberimize İman
Kur’ân-ı Kerîm’e İman
Allah Teâlâ’yı Beşere Benzetmek
Allah Teâlâ’yı Görmek
Mirac’a İman
Havz-u Kevser, Şefaat ve Misâk
Amellerin Durumu
Ehl-i Sünnet Ve’l-Cemaat’e İttiba
Ders Kitabı İmam Ebû Câ’fer et-Tahâvî – Ehl-i Sünnet Akaidi

(Hazırlayan: Dr. Ali Pekcan)

Yardımcı Kitaplar
  1. Muhtasar Ehl-i Sünnet Akaidi – Ebubekir Sifil
Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil

Ebubekir Sifil Kimdir?

25.12.1960 Kars/Sarıkamış doğumlu. İlk ve Orta öğrenimini Sarıkamış’ta, Liseyi Kars İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptığı Temel İslam Bilimleri Bölümü Hadis Bilim dalında yaptığı Yüksek Lisans’ını 1996’da, Doktora’sını 2006’da bitirdi. 1993-96 arası Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde, 1998-99 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı.

Yalova Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Arapça ve İngilizce bilmektedir. Daha fazlasına buradan ulaşabiliriz.

  1. Dersleri ciddiyet ile takip etmek.
  1. -Temel- Bilgisayar ve internet teknolojilerini kullanıyor olabilmek, RUZEM tarafından gönderilen e-postaları düzenli olarak kontrol etmek.

S: Devamsızlık Uygulaması Var Mı?

C: Hayır.


S: Dersler Canlı Yayın Mı Olacak?

C: Evet.


S: Ders Kayıtlarını İndirebilir Miyiz?

C: Hayır. Ders kayıtlarını Öğrenme Ortamına girerek dilediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

RUZEM, Öğrenme Ortamını %99.9* açık tutma teminatı verir.

*Mücbir sebebler hariç. RUZEM’in veri merkezi Hollanda-Amsterdam’da yer almaktadır. Ders kayıtlarını RUZEM Öğrenme Ortamı açık kaldığı sürece izleyebilirsiniz. Prosedür gereği her sene “Sistemi Açık Tutma Süresini” belirleriz. Bu süre gelecek yılın Ağustos ayına kadardır ve sistemin bu tarihe kadar açık tutulacağının teminatıdır. Bu dersin kayıtlarını sistem açık kaldığı süre boyunca izleyebilirsiniz, aksi bir durumda ders kayıtlarını Ağustos – 2019’a kadar izleyebilirsiniz.


S: Bir Şifre ile Birden Fazla Kişi Derse Katılabilir Mi?

C: Evet.


S: Sınavlar Nasıl Yapılmaktadır?

C: Sınavlar ders programı içerisinde yer alan tarihlerde yapılmaktadır. Fiziksel olarak bir sınav salonuna gelmeden Öğrenme Ortamından Sınav Salonu’na giriş yaparak sınav olabilirsiniz. Sistemde belirlenen günlerde sınav salonu açık tutulur ve dilediğiniz zaman sınav salonuna girerek sınavınızı yapabilirsiniz. Sınav Salonu oturum hakkınız 1 (bir) adet bulunmaktadır ve Salona girdiğiniz takdirde süre başlar. Olası aksi bir durumda size ek bir sınav oturumu da tanımlanabilir.


S: Sınavlar Not Duyurusu Nasıl Yapılmaktadır?

C: Sınavlarınızın notlarını size özel Not Defteri uygulamasında yer almaktadır. Ders hocasının sınavınız ile ilgili -varsa- dönütlerini, puanınızı, hatalı sorularınızı not defterinizde görebilirsiniz.


S: Sınav Sonuçlarına İtiraz Hakkı Var Mı?

C: Evet. Not defterinize sınav puanlarınızın işlenmesinden sonra 5 iş* günü içerisinde sınav sonucunuza itiraz edebilirsiniz .

* Türkiye’de iş günleri Pazartesi-Cuma günleri olarak kabul edilmektedir.

DA Hİ Basın Yayın Eğitim Turizm LTD. ŞTİ. Balabanağa Mahallesi, Büyük Reşit Paşa Caddesi Yümni İşhanı 16/B D:39, 34134 Fatih/İstanbul Mersis No: 0265065037600011